امتیاز کاربران برای این پست | امتیاز 5 /از 5 (از 82 رای)
امتیاز شما :

معنای شماره های حک شده بر روی کلید چیست

21 مرداد ، 1400
کلیدسازی تهران
0 کامنت

آشنایی با معنای شماره های حک شده بر روی کلید کمک می کند درک بهتری از عملکرد کلید داشته باشید و بتوانید کلید یدک آن را تهیه نمایید و از خدمات کلید سازی نیز بهره مند شوید. در تاج کلید حرف، نماد و عدد قابل درج است که حک شدن آنها در برخی موارد روی فلز خواهد بود و در انواع دیگر برجسته می باشد و چاپ آن در مرحله قالب ریزی خواهد بود. در این مقاله نیز به بررسی اطلاعاتی به منظور آشنایی با معنای شماره های حک شده بر روی کلید خواهیم پرداخت.

آشنایی با معنای شماره های حک شده بر روی کلید

به منظور آشنایی با معنای شماره های حک شده بر روی کلید باید بدانید که چهار گروه اصلی در این رابطه خواهیم داشت که شامل شماره حک شده یا بیتینگ، شماره کلید خام، شماره کد کلید و شماره کلید موجود در مستر کلید خواهد بود. برای آشنایی با معنای شماره های حک شده بر روی کلید باید اجزای کلید را بهتر بشناسید. به بخشی از کلید که مانند دسته آن را نگه می داریم و سپس به چرخاندن کلید در قفل می پردازیم، تاج کلید گفته می شود.

استاپ در کنار تاج قرار دارد و مانع از این می شود که کلید بیش از اندازه وارد قفل شود. بخشی که دندانه های بیتینگ در آن قرار دارد ساقه است و آن بخشی که مخالف تاج کلید است، نوک کلید نام دارد. این شماره ها کمک می کنند کلید اصل را از نوع تقلبی تشخیص دهیم و از خدمات کلیدسازی بتوانیم استفاده کنیم. شکل کلید با توجه به شماره کلید خام مشخص خواهد شد و شماره کلید نشان دهنده عملکردهای ساده و یا پیچیده کلید می باشد.

معنای شماره های حک شده بر روی کلیدمعنای شماره های حک شده بر روی کلید

شماره بیتینگ یا حک شده در کلید

شماره بیتینگ همان شماره ای پنج رقمی است که چاپ آن از بالا به پایین کلید می باشد. شماره بزرگتر نشانه عمیق تر بودن دندانه است. برای تشخیص اینکه شماره مورد نظر شماره بیتینگ است باید به مقایسه شماره ها و دندانه ها بپردازیم. شماره بیتینگ یکی از شماره هایی است که کلیدساز برای ساخت کلید به آن نیاز دارد. در صورت نیاز به داشتن اطلاعات به منظور آشنایی با معنای شماره های حک شده بر روی کلید با شماره تماس موجود در سایت کلیدسازی سیار تماس حاصل فرمایید تا کارشناسان مجموعه راهنمایی های لازم را انجام دهند.

دیگر مقالات کلید سازی تهران را در این بخش دنبال نمایید

عوامل موثر بر قیمت انواع کلید سازی

تاریخچه کلیدسازی و ساخت قفل در ایران

کار نکردن ریموت دزدگیر ماشین و تعمیر آن

1- شماره کلید خام

برای آشنایی با معنای شماره های حک شده بر روی کلید به بررسی شماره کلید خام می پردازیم. چاپ ‌شماره کلید خام بر روی تاج کلیدهای خام یدکی است و در واقع ساخت کلید یدکی ‌بر این اساس می باشد. زمانی که کلید یدکی نیاز داشته باشید و برای این منظور به کلیدساز یا ابزار فروشی می روید، به کپی کردن دندانه های کلید روی یک کلید خام می پردازند. استفاده از کلید خام زمانی ممکن خواهد بود که طول و کلیدراه یکسانی داشته باشند. شماره ای که سازندگان کلید خام آن را استفاده می کنند با شماره قطعاتی که سازندگان کلید اصلی ارائه می دهند، متفاوت خواهد بود. 

آشنایی با شماره های حک شده بر روی کلیدآشنایی با شماره های حک شده بر روی کلید

شماره کلید در سیستم مستر کلید

به منظور آشنایی با معنای شماره های حک شده بر روی کلید به بررسی شماره کلید در سیستم مستر کلید خواهیم پرداخت. شماره گذاری سنتی در مستر کلید بدین صورت است که مسترکلید شماره A خواهد بود و زیرمجموعه های مستر، شماره کلیدهایی با نام AA ،AC و AB خواهد داشت. کلید فعال با کلیدهایی که زیرمجموعه سیستم مستر هستند، در ارتباط می باشند و در زیرمجموعه AA به صورت  1AA و یا 2AA شماره گذاری می شوند.  شماره گذاری در زیر مجموعه AB  نیز به صورت 1AB و یا 2AB خواهد بود.

اگر شماره کلیدی یه یک یا دو حرف ختم گردد می توان حدس زد که از کلیدهای خصوصی این سیستم به شمار می رود. بیتینگ در سیستم مستر کلید به نحوی است که تنها یک یا چند در مشخص توسط هر کلید باز خواهد شد، از این رو می توان فهمید که ثبت کلیدها با برنامه ریزی می باشد. اگر در تاج کلید شماره 1Cرا داشته باشیم نشان دهنده کلیدراه خواهد بود.

آشنایی با معنای شماره های حک شده بر روی کلید با شماره کد

شماره کد برای درهای مسکونی نخواهد بود و آن را برای قفل دوچرخه، تجهیزات اداری و صنعتی، جعبه های هشدار دهنده، کلیدهای کمد و قفل های آویز به کار می برند. این کلیدها نیز شماره ای که دارند ثبت و مدیریت خواهد شد. با داشتن شماره کلید قادر خواهید بود در صورت گم شدن کلیدتان، کلید جدید دریافت کنید. کدها به صورت منتشر شده و منشتر نشده هستند که نوع منتشر نشده تنها در اختیار دفاتر شرکت هایی است که سازنده هستند و کلید ساز آن را در اختیار ندارد. این کد را تنها صاحب کلید از شرکت سازنده می تواند دریافت کند اما در نوع منتشر شده کلیدساز آن را در اختیار دارد. ساختار شماره کد شبیه سیستم مسترکلید است و تنها اندازه و شکل کلید است که آن را از مستر کلید متفاوت می کند و سبب شناسایی این دو خواهد شد.

آشنایی با معنای شماره های حک شده بر روی کلید با شماره کدآشنایی با معنای شماره های حک شده بر روی کلید با شماره کد

دندانه کلید

بررسی دیگری که به منظور آشنایی با معنای شماره های حک شده بر روی کلید خواهیم داشت مربوط به دندانه کلید است. حرف C را روی استاپ در این مورد خواهیم داشت که در کلیدهای شلیچ روی کلید این حرف را خواهیم دید. شکل کلید از سمت نوک همان دندانه کلید است که وارد شدن یا نشدن به شیار قفل را مشخص خواهد کرد.

قالب های مختلفی را در ارتباط با شماره بیتینگ خواهیم داشت. به طور مثال اگر حرف A در قفل های ییل قبل از شماره بیتینگ آمده باشد سبب تمایز آن از شماره کد کلید خواهد شد. در رابطه با A298837 می توان گفت که شماره بیتینگی ۶ رقمی می باشد که محل قرارگیری آن روی تاج کلید ییل اصلی خواهد بود.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
0 کامنت
امتیاز کاربران برای این پست
ثبت امتیاز کاربران برای این پست :
با سپاس!امتیاز شما برای این پست
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید